Často kládané otázky

Nie je inteligentná elektroinštalácia zbytočne drahý luxus?

Jednoznačne nie. Keď si zrátate, koľko ušetríte pomocou optimalizácie spotreby, scén určených pre šetrenie energie a štatistík, ktoré vám systém poskytne, zistíte, že inteligentná domácnosť vám ušetrí pomernú časť energií.

No dobre, ale aj tak prvotná investícia je rádovo v tisícoch eur.

Áno, ale nahrádza ovládače tretej strany. Nemusíte inštalovať termostaty kúrenia spolu s kúrením, ovládanie klimatizácie, žalúzii, ozvučenia, vstupných a garážových brán. Nemusíte si nechávať inštalovať alarm. Všetko ovládanie zastreší inteligentný systém s rovnakou alebo menšou cenou.

To znie fajn, no čo ak firma, ktorá mi inštaluje klimatizáciu, neovláda vašu technológiu?

To vôbec nevadí, prenechajte inštaláciu ovládania na nás, prípadne predajte kontakt na inštalačnú firmu. My sa už spolu dohodneme, nie je to nič, čo by kvalitná firma vo svojom obore nezvládla.

Stavba domu je náročná investícia, inteligentnú elektroinštaláciu si nechám na potom. Čo preto mám urobiť?
V samej podstate nič. Nechajte si nainštalovať klasickú elektroinštaláciu, rovnaký systém ako sa používa pri novostavbách používame aj pri rekonštrukciách, všetko je bezdrôtové.
Koľko mi vydržia baterky? A čo ak sa vybijú?

Baterky vydržia 3-10 rokov, podľa frekvencie používania prvku. Po vybití baterky sa prvok jednoducho vypne a bude sa javiť ako nefunkčný. Avšak systém vás dopredu upozorní, ktorá baterka je na hranici životnosti a odporučí vám výmenu.

Čo ak mám veľký dom a izba, ktorá je najďalej od riadiacej jednotky, je daľej než dočiahne signál?
Nič sa nedeje. Každý prvok je prímač a vysielač. Nikto nemá izby dlhé stovky metrov, takže strata signálu je takmer nemožná.
Rozhodol som sa svoj inteligentný dom rozšíriť o nové prvky, veď každým dňom pribúdajú nové možnosti. Musím meniť riadiacu jednotku? Ako na to?
Nie nemusíte, riadiaca jednotka sa aktualizuje. Všetky prvky, ktoré budete chcieť doinštalovať, sa inštalujú bezdrôtovou cestou, takže je to možné kedykoľvek. Dokonca k tomu nepotrebujete nás, dokážeme vás telefonicky naviesť, je to naozaj jednoduché.
Zostane mi možnosť ovládať dom aj pomocou klasickej "vypínačovej" cesty?

Samozrejme, ovládanie klasickým spôsobom je základným stavebným prvkom domu a nemožno ho vynechať. Taktiež slúži ako “bypass” pri výpadku riadiacej jednotky.

Myslím, že nie je dobrý nápad, aby kúrenie/ zavlažovanie / chladenie alebo zamykanie mali v rukách deti, no podľa toho, čo píšete, im to inteligentná domácnosť dovolí.

Nie, nedovolí. Ako administrátor viete nastaviť práva pre každého užívateľa inak. Deťom sa jednoducho ovládanie citlivých prvkov systému v aplikácii neukáže. Pri nastavení cez dock sa zasa zobrazí upozornenie na vašom smart zariadení.